Farbowane trampki

Czyli jak tchnąć życie w zeszłoroczne ciżemki :)
Zabarwienie starych ubrań jest twórczym procesem i daje większą radość niż niejedne zakupy w sklepie odzieżowym/obuwniczym :)


Potrzebne będą:
1. emaliowane naczynie
2. gorąca, najlepiej przegotowana woda
3. barwniki do tkanin
4. sól (do bawełny) lub ocet (do wiskozy) do utrwalenia barwienia
5. rękawiczki ochronne - najlepiej dość grube, przez cienkie mam granatowego palca!
6. przedmiot do zafarbowania


Przygotowujemy miejsce w kuchni na płycie do gotowania. Na palnikach stawiamy miskę, wlewamy do niej odpowiednią ilość wody, potrzebną do zanurzenia przedmiotu, następnie wsypujemy barwnik (tyle ile jest konieczne na daną ilość wody) i mieszamy by się rozpuścił.
Kolejny etap to włożenie rzeczy którą barwimy i gotowanie jej przez 30 minut.

Po tym czasie dodajemy płaską łyżkę soli bądź octu i gotujemy kolejne 30 minut (jeśli barwimy wiskozę to czas ten wydłuża się tutaj do godziny).
Mieszamy co jakiś czas nasz wywar, żeby tkanina nie przywarła i żeby równo złapało.
Gdy już umyjemy podłogę, wyprasujemy górę ubrań oglądając jakiś serial (coś trzeba w domu  przez tą godzinę robić :)) wyjmujemy ostrożnie (są przecież gorące!) zafarbowane przedmioty i płuczemy je w zlewie aż woda  będzie czysta. Suszymy i GOTOWE :)


 Jak widać sznurówki nie wyszły za pięknie i nie są godne nowego wcielenia trampek. ALE mam pomysł jak zrobić inne:) O tym już niebawem!

W moim przypadku wybrałam kilka kolorów, by się pobawić. Zakochałam się w czerwonym, pięknie barwi. Mam jeszcze róż, żółty i fiolet do przetestowania.

Zafarbowałam stare trampki, sznurówki, torbę wiklinową oraz starą koszulkę :)  Efekty będę zamieszczać na blogu systematycznie!


18 Responses so far.

 1. Michunka says:

  świetnie to wygląda :) obserwuje :)

 2. Anonimowy says:

  Też mam trampki do farbowania. Dzięki tobie już wiem jak to zrobić, ale nadal mam parę pytań. Po pierwsze czy nie farbują nóg? I po drugie jak to zrobiłaś, że guma jest nadal biała?
  ~Kawka~

 3. Wyspa Ewci says:

  Guma jest z tworzywa sztucznego, a farbka farbuje tylko tekstylia, stąd taki fajny efekt :) Jeśli chodzi o skarpetki, to przez pierwsze 3 noszenia, ubierałam ciemne stopki, aby ich nie zafarbować,aczkolwiek te trampki zawsze farbowały mi skarpetki. Teraz wydaje mi się, że teraz nie barwią już wcale :)Ocet utrwala kolor.

 4. Anonimowy says:

  nic nie stało się z gumą w takiej wysokiej temperaturze?
  Monika

 5. Wyspa Ewci says:

  Delikatnie się skurczyły, ale po chwili noszenia wróciły do poprzedniego stanu :)

 6. Anonimowy says:

  ja chcialabym ufarbować swoje conversy,które wygladaja tak http://www.cogdziezaile.pl/produkty/25435.jpg na kolor czarny. co mam zrobić,aby ten znaczek na boku tez sie nie zafarbowal?czym go zakryc?:)

 7. Wyspa Ewci says:

  napis jest gumowy, więc się nie zafarbuje - jak jak guma podeszwy w moich trampkach. Czarny może być słabym wyborem, bo taki kolor może szybko wyblaknąć.

 8. gdzie można kupić barwniki ? do takiego koloru użyła pani niebieskiego i zielonego barwnika ?

 9. gdzie można kupić barwniki ? do takiego koloru użyła pani niebieskiego i zielonego barwnika ?

 10. Ja mam creepersy tenisówki ( z mega wysoką podeszwą ) one trochę zżółkły i chcę je zafarbować, barwniki już mam ( niebieski ) ale boje się, że jeśli włożę je całe to zafarbuje również podeszwę.... Zafarbuje? czy nie?

 11. Ja mam creepersy tenisówki ( z mega wysoką podeszwą ) one trochę zżółkły i chcę je zafarbować, barwniki już mam ( niebieski ) ale boje się, że jeśli włożę je całe to zafarbuje również podeszwę.... Zafarbuje? czy nie?

 12. Ewcia says:

  w każdej pasmanterii je mają

 13. Ewcia says:

  barwniki nie farbują gumy, tylko tkaninę, nie martwiłabym się o podeszwę

 14. Anonimowy says:

  Czy ciemno zielone trampki zafarbują mi na czarno?

 15. Witam. A farbowanie w pralce? Może ktoś podpowie???

Leave a Reply

Każdy może dodać komentarz, proszę tylko od podpis, bym wiedziała jak się zwracać do danej osoby.

Popularne posty

Followers